3 Şubat 2009 Salı

Euroleague Grup Değerlendirmeleri

Evet arkadaşlar, ilk yazımda Top 16 grup değerlendirmelerimi ve tahminlerimi sizlerle paylaşacağım.Keyif almanız dileğiyle.

E Grubu: Tau Ceramica, Olympiacos, Armani Jeans Milano, Asseco Prokom

E grubu diğer gruplara nazaran çekişmenin daha az yaşanacağı bir grup olacaktır. Tau Ceramica sezon başında takımın en önemli oyuncularından biri olan Planinic’i kaybetse de hala Euroleague’de belki de son senesini geçiren Splitter önderliğinde F4 adaylarından biri. Olympiacos ise büyük başkan Kokkaris önderliğinde bu senenin tartışmasız transfer şampiyonu. Grubunda zaman zaman istikrarsız sonuçlar alsa da kadro derinliği bakımından Avrupa’nın en iyilerinden. Prensip olarak ilk turlarda kendisini çok zorlamayan Theo Papaloukas ve henüz kendisinden bekleneni veremeyen Vujcic’in vites yükselteceğini düşünürsek, kırmızıların form tutacağı kesin. Bu arada sakatlanan ve uzun süre parkelerden ayrı kalacak olan Childress’in yerine oyun kurucu arayışında olan Olympiacos yöneticilerine "Efsane Fotospor" aracılığıyla beni alın mesajı gönderen ve imzayı atan Jannero Pargo da Top 8 yolunda önemli işler yapacaktır.

Diğerlerine geçersek... Diğerleri diyorum çünkü, onların bu grupta Top 8 yapma şansları çok çok az. Armani Jeans Milano her ne kadar son 6 maçından 5’ini kazandıysa da o gruptan çıkmasının tek nedeni tarihinin en başarısız sezonunu geçiren Efes Pilsen’dir.(Şimdi o konuya girmiyorum, ayrı bir yazı konusudur) Prokom ise 2-8 galibiyet oranıyla Top 16’ya yükselen en başarısız takım ve tıpkı Armeni Jeans Milano misali prestij mücadelesi vereceklerdir.

Grup tahmini: Olympiacos, Tau Ceremica

F Grubu: Barcelona, Real Madrid, Maccabi, Alba Berlin

F grubu çok çekişmeli geçecek üçlü bir mücadeleye sahne olacaktır. Barcelona’nın uzun süredir şampiyonluk yolunda bu kadar favori gösterildiği ve iddialı olduğu bir Euroleague sezonunu hatırlamıyorum. NBA’de 1 sezon oynadıktan sonra geri dönen Navarro önderliğinde hücumda etkinliğini arttıran Barca, takım savunmasını da epey ilerletmiş durumda.(sadece 2 maçta 70’in üzerinde sayı yediler.) Ersan’ın da bir önceki ACB play-offlar'ından beri artan formu doruğa ulaşmış gözüküyor. Real Madrid ise Efes Pilsen’in de olduğu grubu CSKA’nın ardından 2. sırada bitirmişti. Reyes’in yanına Van Den Spiegel takviyesiyle pota altını sağlama aldılar ancak bana göre en önemli sorunları 1 numara pozisyonunda, yani 1 numaralı opsiyonlarının tecrübesiz Llull olması. Llull sezon içinde bazı maçlarda patlama yaptıysa da -ve biz fantasychallengecı’ları da mutlu ettiyse de- Top 16’ daki kritik maçları kaldıramayabilir. Dünyanın en büyük derbisinde yani nam-ı değer “El Clasico” da ise gülen taraf her iki salonda da Katalanlar olacaktır. Maccabi ise Top 16 öncesi kadrosunu iki eski GSCC’li oyuncuyla takviye etti. Dee Brown transferiyle guard pozisyonunu 2 NBA patentli oyuncuya teslim eden Maccabi, sert Avrupa basketbolunda risk almışa benziyor. Ama eğer Dee ve Arroyo kendilerinden çok takımı oynatmaya çalışırlarsa ve topu frontcourta indirirlerse Maccabi adına yararlı olacaklardır.Gaines’e gelirsek, aslında onun çok fazla süre alabileceğini düşünmüyorum. Benchten enerji getirmeye çalışacaktır. Bir de unutmadan... Marcus Brown gibi Avrupa’nın en “winner” oyuncusunun da Maccabi’de olduğunun altını çizelim. Alba Berlin’e de Nev’den “Zor” adlı parçayı gönderelim.

Grup Tahmini: Barcelona, Maccabi

G Grubu: Unicaja, Lottomatica Roma, Panathinaikos, Partizan

Neredeyse bütün turnuvalarda bir “ölüm grubu” bulunur. G grubu belki kadro kalitesi açısından değil ama, mücadele açısından tartışmasız Top 16’nın ölüm grubudur. 4 takımın da Top 16 şansı olduğu grupta değerlendirmeye Unicaja Malaga’yla başlayalım. Malaga 8-2’lik galibiyet oranıyla ilk turun en başarılı takımlarından biri ve bu başarının bir bölümünü Haislip’siz yapmaları onlar için umut verici bir durum. Pota altında Haislip-Archibald-Ndong gibi bir üçlüye sahipler. Lottomatica Roma ise özellikle Sani Becirovic'in üstün performansı sayesinde grubunu 2.sırada tamamlamayı başardı. Daltonlardan Hutson ve Brezec’le de iyi bir pota altı ikilisine sahipler ve Top 8 için şanslarını deneyecekler. Panathinaikos ise bir önceki sene büyüklere yatan Sivasspor misali. Bir türlü bir önceki turun güçlü ekipleri karşısında başarıya ulaşamadılar(1-3 Siena ve Barça’ya karşı). Dış oyuncularının performansı onların Top 16 kaderini belirleyecek. Partizan ise her zaman olduğu gibi genç yetenekleri Avrupa piyasasına sürüyor. Bir önceki sene Pekovic’le bu geleneği sürdüren Partizan’ın bu seneki en önemli mamülü Milenko Tepic ilerde Avrupa’nın en önemli dış oyuncularından birisi olacaktır. Bana göre onların Top 16'daki şansları azımsanmayacak kadar. Bu arada "PIONIR Arena" büyüsünü de unutmamak lazım.

Grup Tahmini:Unicaja, PanathinaikosH Grubu: CSKA Moskova, Montepaschi Siena, Fenerbahçe Ülker, Cibona Zagreb

Coach Ettore Messina yönetiminde, Avrupa’nın en iyi kadrosuna sahip CSKA’nın gerek iç, gerek dış güzelliklerini söylemeye gerek yok sanıyorum. Giren çıkan hiçbir oyuncu birbirini aratmıyor ve takımda Siskauskas dahil hiç kimsenin yeri doldurulamaz değil. Onları bu grupta ve Euroleague takımları arasında devirebilecek bir takım göremiyorum. Siena ise Ergin Ataman’dan beri işleyen makine düzenini sürdürmeye devam ediyor. Pota altında Lavrinovic, pis işlerin adamı Stonerook, atletik forvet Sato ve bir sene önce yakaladğı çıkışla Avrupa’nın elit guardları arasına giren McIntyre takımın en önemli silahları. Fenerbahçe Ülker ise taraftar desteğini arkasına aldığı zaman durdurulamaz bir takımdı, ta ki Solomon’un yerine Green takıma dahil olana kadar. Fenerbahçe Ülker’in Green’le Top 8 yapması bana göre imkansız. Green belki tempo basketbolunda etkili olabilir ama sete set kalındığında hem hücumda hem savunmada yetersiz. Planinic ve McIntytre karşısında ne yapacağı merak konusu.(yazıktır ezmeyin çocuğu). Cibona ise başta Prkacin olmak üzere, tecrübeli oyuncuları kadrosuna katmıştı. İstikrarsız bir performans sergileyen Rawle Marshall’la yolları ayırdılar. Onların da gruptaki şansları yok denecek kadar az. F.Bahçe Ülker ve Cibona sadece kendi evlerinde birbirlerini yenebilirler.

Grup Tahmini: CSKA, Siena

"Speical thanks to Cem PEKDOĞRU".

Not: Bu değerlendirme, ilk maçlar oynanmadan önce yazılmıştır; dikkate alına...

by zubizaretta.

Hiç yorum yok: