3 Ocak 2009 Cumartesi

Wade Yetmedi

"Doubleheader" gecesiydi dün NBA'de. Nba Tv, önce Miami Heat-Orlando Magic maçını, sonrasında New Orleans Hornets-Portland Trailblazers maçını izleyicilerine sundu. Magic-Heat maçı izlenilebilir bir saatteydi; lakin ikinci maçın ilk periyodunda sızıvermişim ben. Bu yüzden, Florida derbisi ile ilgili birkaç şey yazabileceğiz ancak.

Wade, üçüncü periyot sonundaki performansını yansıtamayınca Magic kopardı maçı son çeyrekte. İlk üç çeyrekte, 16/22 şut isabeti ile 33 sayı üreten Wade, son periyotta 0/7 ile 0 sayıda kaldı. Bu performansındaki en önemli etken, Magic oyuncularının topun her Wade'in eline gelişinde onu ikili, hatta üçlü sıkıştırmalarla durdurmaya çalışmalarıydı. Wade, bu sıkıştırmalar karşısında takım arkadaşlarına pozisyonlar hazırlamaya çalıştı ama boş şutları sürekli kaçırdı diğer oyuncular. Chalmers'ın 1/11'lik şut yüzdesi bu anlamda maçın sonucunu belirleyen faktör oldu bana kalırsa. Chalmers ve Marion'un toplam 9 sayı ürettiği gecede kazanmak kolay değil Heat adına, her ne kadar Wade kontrolden çıksa da. Magic takım olarak, alıştığımız şekildeydi. Yine Hidayet kötü şut attı, Nelson ve Lewis atmaya devam etti, Bogans eline geleni salladı, Lee ve Battie kenardan gelip iyi katkı verdiler vs. Sezon başından beri onlar adına en büyük değişken, Gortat'ın da rotasyona dahil olmuş olması. Howard'ın sakat olduğu 2 maçta gösterdiği fena olmayan performanslarla, onun dinlendirildiği dakikalarda, 5-10 dakikalık süreler almaya başladı Gortat.

İki takımın bahsi açılmışken, kaba ve kısa bir şekilde genel bir yorum yapalım bir de.

Miami Heat geçen sezon Wade'siz bir şekilde, bir güzel lotaryaya yattıktan sonra draft'te Michael Beasley'i seçmişti 2.sıradan. Wade'in geri dönüşü, Marion eklentisi, Beasley faktörüyle bir şeyler yapabilmek adına girdiler bu sezona. Marion, asla Suns'taki Marion değil; Beasley de şimdilik hayal kırıklığı gibi gözüküyor. Bu hayal kırıklıklarının yanında, en çok şüphe duyulan point guard pozisyonundaki Mario Chalmers, beklentilerinin biraz üstüne çıkarak, tek başına çırpınmaya çalışan Wade'in ilk yardımına koşan oldu her zaman. Tabii, bench'ten gelen Daequan Cook da unutulmamalı. Bu maçla birlikte son 10 maç üst üste her maç en az 2 üçlük gönderdi rakip potalara. Haslem ve Anthony'nin gayretleri, Wade'in olağanüstü performansı (şu an ligin sayı kralı) Heat'in galibiyet yüzdesinin %50 civarlarında seyretmesinde önemli etkenler oldu.

Magic cephesine de kısaca göz atalım. Jameer Nelson geldiğinden beri en iyi sezonunu oynuyor. Off-season'da takımdan gönderilmesi söz konusu olan oyuncuların başında geliyordu ama özellikle Aralık ayı performansı müthişti. Tabii, hala oyun stilinde herhangi bir değişiklik yok. Şutları çok iyi bir yüzdeyle atmaya başladı yalnızca. Hidayet'in oyun içi rolü geçen senekinden farklı değil, yine Magic organizasyonunun en önemli parçası konumunda. Ribaunt ve asist istatistikleri de beklenildiği gibi ama geçen seneye göre çok daha kötü şut kullanıyor, bu da sayı istatistiklerine yansıyor. Play-off'larda vites arttıran bir Hidayet ve bu şekilde şut atmaya devam eden Nelson ve Lewis ile çok canlar yakabilir Magic. Battie ve Lee önemli rol oyuncuları, Howard daha iyi olmaya devam ediyor, takım Howard'sız olduğu dönemleri de bir şekilde idare etmesini biliyor...

1 yorum:

Kaan Mert dedi ki...

Heat bu sene müthiş bir savunma takımı oldu. Spoelstra'Nın kafası anca savunmaya çalışıyor cidden. İşin şakası bir yana takım cidden oldukça verimli savunma yapıyor. Uzun zamnadır böyle organizasyon görmemiştim savunmada. Adamın kafası buna çalışıyor. Hücumda Wadse'den başka alternatifi yok zaten.

Hücumda Beasley'in daha verimli kullanılması ve kazanılması laızm. Zira şu sıra bir draft 2 numarası değil de sıradan bir çaylak görevi görüyor. Chalmers önemli oyuncu olacağını gösterdi. Takıma katanlaırn anlından öpeyim. Wade ile iyi bir guard ikilisi oluşturdular ve daha piştikçe verimi de artacaktır. Tek eksik pota altında yırtıcı bvir oyuncu ki Alonzo'nun döneceği konuşuyor. Savunmamız bir hayli iyi bir de Alonzo'nun dönüşü ile cidden önemli bir adım atmış olacağız.