13 Ocak 2009 Salı

Memo'dan Sayısız Rekor

Utah Jazz, dün gece sahasında ağırladığı Indiana Pacers'ı 120-113 mağlup ederken, Mehmet Okur, her anlamda kırılmadık rekor bırakmadı. Dün gece, Nba Tv naklen yayınladı karşılaşmayı; dolayısıyla gün içinde de bol bol tekrarları vardı maçın; hatta yaklaşık 1 saat sonra (21.00'da) son bir tekrarı daha var bu özel gecenin. Nba Tv sahibi olup da bu maçı hala izlemeyenler varsa doğruca televizyon başına koşsunlar.

Öncelikle, 43 sayı-9 ribauntluk bir performans için oldukça az şut denediğini söylememiz gerekir. 19 şut denedi yalnızca Pacers karşısında Okur. Bu rakam, düşük bir rakam değil elbette; ancak 43 sayılık bir üretim için gayet tasarruflu olduğunu söylemeliyiz. Bu 19 şutun 14'ünde isabet kaydetmesi ve serbest atış çizgisine 15 defa gidip, buradan yalnızca 1 kez kaçırması, onun çok fazla top kullanmamasına rağmen bu sayıya ulaşmasını sağlayan başlıca faktörler. Savunmada yaptığı işler de hiç boş işler değil, aldığı ribauntların bir çoğu hakikaten çok zor pozisyonda alınan ribauntlar. Tek eleştirilecek nokta, son periyottaki oyunu olabilir; en azından ilk üç çeyreğe bakıldığında. O kadar kusur kadı kızında da olur diyelim artık.

Kırdığı rekorlara gelelim. Kendi kariyer rekorunu kırdı bu attığı 43 sayıyla; bu birincisi. İkincisi; NBA'de 1 maçta en fazla sayı üreten Türk oyuncu oldu. Üçüncüsü; yaklaşık 35 yıllık bir geçmişi olan Utah Jazz'in kulüp tarihinde pivot pozisyonunda görev yapan bir oyuncu, ilk kez 40 sayının üstüne çıkmayı başardı. Ayrıca, yine kulüp bazında, 43 sayı-9 ribaunt barajını geçen ilk oyuncu oldu, 1987 yılından sonra. Yani 22 yıllık aranın ardından.

Memo'ya bir tebrik de biz gönderelim buradan ve... Son bir şey: Ondan, bu benzerlerini ay yıldızlı forma altında da bekliyoruz.

Hiç yorum yok: