4 Ocak 2009 Pazar

KSK Arena'da Kazanabilmek

İki defa izledim bu sezon Pınar Karşıyaka'yı. Biri Ayhan Şahenk'te oynanan G.Saray Cafe Crown, diğeri TOBB Spor Salonu'nda oynanan CASA TED Kolejliler maçıydı. Çok fazla ayrıntıya girmeyeyim bu post'ta takımın oyunu hakkında. Kötü takım dedim ekran başında kendi kendime, deyip geçelim. Ki taraftalar da zaten geçen sezonlara nazaran daha kötü olduklarının farkında ve gerekli eleştirileri yapıyorlar, eksik gördükleri şeyleri belirtiyorlar. Yabancı seçimlerinde geçen sezonlara göre çok daha kötü seçimler yapılması 1 numaralı eleştiri konusu mesela. Bunda coach değişikliğinin önemli payı var, tartışılmaz bir biçimde. Leon Williams dışında alıştığımız Karşıyaka kalitesini göremedik diğer yabancılarda. Zaten sonuca da yansıdı tüm bunlar. Play-off mücadelesi veriyor Pınar Karşıyaka şu anda, ki play-off dışında kalması çok da sürpriz olmayacak açıkçası.

Ama tüm bunlara rağmen takımın play-off potasında kalmasının en önemli etkenlerinden biri de şüphesiz iç saha avantajı. Bu ligde, başka hangi takım bu denli bir iç saha avantajı yaşıyor ki? Bu yıl Karşıyaka'nın iç saha grafiği 5-2. Genelde 7 galibiyet 6 mağlubiyet Pınar Karşıyaka zaten. Ama dikkat çeken bir nokta var bu iç saha maçlarında. İç sahada ligin en iyi birkaç takımından biri olan Pınar Karşıyaka, bu sezon ve geçen sezon dahil olmak üzere 4 kez karşılaşmış kendi sahasında Efes Pilsen ile ve hepsini kaybetmiş. Üstelik bu sezon 26 sayı farkla kaybedilen ve 100 üstü sayı yenilen maç, Pınar Karşıyaka'nın neredeyse hiç yaşamadığı bir şeydi. Geriye gidip iç sahadaki Efes Pilsen maçlarına bakmaya devam ettiğinizde devam ediyor bu durum. En son 2003-04 sezonunda mağlup edebilmiş Pınar Karşıyaka kendi sahasında Efes Pilsen'i. Buna karşılık, geçen sezon Abdi İpekçi'de oynanan 3 maçta Pınar Karşıyaka'nın 2 galibiyet alması da ilginç. 

Bu durumun neden kaynaklandığını Karşıyaka taraftarları bizlerden daha iyi biliyordur sanırım, onlara sormak lazım bir.  :)

3 yorum:

Adsız dedi ki...

bence bu efes pilsen'den kaynaklanıyor.TBL takımları içinde çoğu zaman en tecrübeli oyuncuları kadrosunda bulunduran takım oldular. oyuncuları her sene partizan,pana gibi zor deplasmanlarda oynamaya alışmış. onun için taraftar baskısından çok az etkileniyorlar. diğer takım oyuncuları onlara laf ettiğimizde falan çökebiliyorlar. istanbuldaki son 2 maçın ikisini kazanmamız ise o günkü motivasyon ile açıklanabilir sadece. ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. arenadan çıkar mı çıkamaz mı denen takımların çoğunun bütçesi 7-8 milyon dolarlardan başlayıp çift hanelere doğru gidiyor. biz ise 1 milyon doları gördüğümüzde geçen yılki gibi korkutucu bir takım oluyoruz. denk bütçeleri geçtim o takımların yarısı kadar bütçemiz olsa hakem yardımı v.s. olmadan türkiyede hiçbir takım o salondan çıkamaz. not:gs'ın sanırım 15 sezondur galibiyeti yok izmirde.

blog hayırlı olsun...cannksk

Slaughter dedi ki...

blog hayırlı oldun. bol karşıyaka yazıları görmek istiyoruz :P

Mesut Ulukök dedi ki...

1996-97 sezonunda Karşıyaka deplasmanından 74-57'lik galibiyetle dönmüş Galatasaray..

http://basketbol.tblstat.net/gd.asp?g=2523

Teşekkürler ayrıca.. :)