4 Ocak 2009 Pazar

Koray Mincinozlu Tercihi

Murat Özyer'in gidişinin üzerinde çok fazla durmaya gerek yok. En azından bu başlık altında kısaca özetlemek yeterli. Sezon başında zaten yönetimin Murat Özyer'e çok fazla güven duymadığı belliydi, onu isteyerek tutmuş gibi de değillerdi açıkçası. Bir takım olaylar silsilesinin ardından, bir şekilde arası bozuldu Murat hoca ile yönetimin. Son alınan Beşiktaş Cola Turka mağlubiyeti de "finish-him" oldu onun açısından. Bir şekilde hasar gördü bu birliktelik, iki taraf da fazlaca yıprandı ve kan değişikliğine gidildi. İyi veya kötü coach olmakla bağlantılı bir olay değil bu, nice üst düzey coach'lar görevlerinden alınıyorlar, sporun doğası bu. Gereklidir bazen böyle değişiklikler. Tabii, ben Murat Özyer'i coaching anlamında da yetersiz buluyordum ama o kadar uzatmaya gerek Özyer olayını dediğim gibi.

Teknik danışmanlık görevine sene başında Levent Topsakal getirilmişti, sezonun 1-2 aylık dilimi geride kaldıktan sonra para sorunları yüzünden ayrılmıştı; hemen ardından da Koray Mincinozlu aynı göreve getirilmişti. Büyük bir çelişki söz konusu burada. Levent Topsakal'ı parası sorun olduğu için gönderiyorsun, yerine birkaç gün sonra başka bir adam getiriyorsun?... Bu teknik danışmanlık görevinin ne için varolduğuna anlam verememiştim o vakit. Murat Özyer'in kovulması veya istifa etmesi olasılığını göz önüne bulundurup, yedekte tutalım, sonra yerine geçiririz demiş olmalılar herhalde. Ciddi ciddi, başka bir şey aklıma gelmiyor çünkü.

Koray Mincinozlu açısından şimdiden çok geniş değerlendirmeler yapmak pek mümkün ve doğru değil. Böylesine bir maç için, o oyuncuların çook büyük bir motivasyona ihtiyacı yok aslında. O salonu gören her sarı kırmızılı, şartlar ne olursa olsun her şeyini verir o 40 dakikada sahaya zaten. Oyuncuların yaptıklarını asla küçümsemiyorum ama atmosfer çok çok büyük etkendi dün akşam. Bir CASA TED Kolejliler, bir Kepez Bld., bir Erdemir maçına bu konsantrasyonun yarısıyla çıkabilirse G.Saray Cafe Crown, Mincinozlu'nun çok iyi bir mentör olduğunu söyleyebiliriz o vakit. Oyun planı hakkında da az da olsa fikir edinme imkanı bulduk ama biraz daha beklemek daha doğru olacak gibi. Derbi maçından önce kendisi, teknik ve taktik anlamda bir değişiklik olmadığını, zaten 2-3 gün gibi kısa bir süre içerisinde büyük değişiklikler yapılamayacağını ve yapılmasının da doğru olmadığını belirtmişti. Bu yüzden, çok büyük değişiklikler görmedik. Savunmanın dozajı çok daha iyiydi geçen haftaya göre ve her topun altın değerinde olduğu bilinciyle kullanıldı hücumda toplar. Bu bile önemlidir şimdilik ama bunun ilerleyen zaman dilimine yansıyıp yansımayacağını bilemiyoruz henüz. Bunun dışında oyun planında da önümüzdeki haftalarda önemli değişikliklere gidebilir Mincinozlu, böyle bir ihtimal de var ama ben sanmıyorum çok fazla bir şeyi değiştireceğini. Uygulanmak isteyip de uygulanamayan sistemin uygulanmasını sağlaması kafidir benim için. Geçen sene ULEB Cup'ta izlediğim takımı çok özledim zira...

Hiç yorum yok: