10 Ocak 2009 Cumartesi

Darius Miles Sorunsalı

Son günlerde NBA, Darius Miles ismiyle çalkalanıyor. Miles isminin bu kadar gündemde olmasının nedeni oynadığı basketbol değil elbette, çok daha farklı şeyler.

Darius Miles isminin bu kadar gündemde olmasının sebebini bilmeyenler için bir özet geçelim. Miles, 2006 yılında Portland formasını giyerken yaşadığı ağır bir sakatlık yüzünden basketbola ara vermek zorunda kaldı. Uzunca bir ara hem de. 2 yıl kadar. Miles sakatlığı dolayısıyla basketbola ara verirken, doktorlar tarafından da çürük raporu çıktı ona. Peki, bu rapor ne anlama geliyordu? Miles'ın yıllık 9 milyon dolarlık kontratının sigorta tarafından karşılanması, Portland'ın Miles'a herhangi bir ödeme yapmaması anlamına geliyordu o rapor. Daha sonra ne oluyor, peki? Miles, bu 2 yıl boyunca bir rehabilitasyon süreci geçiriyor, öyle veya böyle sakatlığının izlerini üzerinden siliyor ve içinde bir basketbol ateşi olduğunu belirtip yeniden lige dönmek istiyor.

Doktorlar tarafından, "oynayabilir" onayı geliyor onun için. 2008 yazında da Boston Celtics onu kadrosuna dahil ediyor. 6 tane pre-season maçına çıkıyor Miles, Celtics ile. Daha sonra, Celtics genel menajeri Danny Ainge, Miles'dan yeterli katkı alamadıklarını ve yolların ayrıldığını belirtiyor. Peki, Miles'ın oynadığı bu 6 maçın önemi nedir? Darius Miles, eğer bu sezon içinde toplam 10 maça çıkarsa, doktorlar tarafından ona 2 yıl önce çıkan çürük raporu geçerliliğini yitirecek, Miles'ın önümüzdeki 2 yıldaki 18 milyon dolarlık kontratını eski kulübü Portland karşılamak zorunda kalacak. İşlerin karıştığı yer, Miles'ın bu kadar gündemde olmasına sebebiyet veren de bu nokta zaten. Şimdilik, kaldığımız yerden devam edelim. Darius Miles, Boston Celtics'e veda etmesinin ardından, Memphis Grizzlies ile garanti olmayan bir sözleşme imzalıyor. Bu takımda da 2 maç forma giyiyor Miles. Daha sonra, Darko Milicic'in sakatlığı sebebiyle bir uzun arayışına giriyor Grizzlies. Dolu olan kadrosunu boşaltmak için de Miles'ı göndermek zorunda kalıyorlar. 2 maç kalıyor böylece, Miles'ın kontratının Portland tarafından karşılanmaya başlamasına...

Darius Miles, tekrardan boşa çıktıktan sonra yukarıdaki resimde (üstüne tıklayarak büyük haline bakabilirsiniz) gördüğünüz üzere; Portland genel menajeri Kevin Pritchard, ligdeki diğer 29 takıma bir mail yolluyor ve bu takımlara Miles ile kontrat imzalamamalarını, Miles'a kontrat verip oynatan takımların peşlerini bırakmayacaklarını söylüyor üstü kapalı bir şekilde.

2 yılın ardından sakatlıktan dönmüş bir oyuncu var ortada. Basketbol oynamak istiyor. Bunun için fırsatlar da buluyor; bulmaya da devam edecek belli ki. Ancak, Portland kendi çıkarları doğrultusunda bir oyuncunun basketbol yaşantısının kısıtlanmasını istiyor adeta şu. Herkes kendi çıkarını düşünecek tabii ki. Nitekim, 18 milyon dolar hiç de azımsanmayacak kadar büyük bir rakam. Sene sonunda, oyun kurucu pozisyonu için kalburüstü bir oyuncu arayışına girecek olan Portland'ın önüne büyük engeller koyacak bu muhtemel durum, şüphesiz; lakin ortada 27 yaşında, önünde oynadığı takdirde 8-10 yıllık bir basketbol yaşantısı olacak, hala bu işten paralar kazanabilecek bir adam var ve kulüplerin sakatlık öncesi hiç de fena olmayan bir oyuncuyu kadrolarına katmak istemesi de gayet doğal. Şu an belki 25-30 dakika süreler alacak kadar hazır değil Miles; belki, bu yaşadığı uzuuun sakatlıktan sonra bir daha hiçbir zaman o seviyeye gelemeyecek ama şu haliyle bile bazı takımlarda rotasyona girebilecek bir oyuncu.

Sonuç, ne peki? Bu sabaha karşı Darius Miles, tekrar imzaladı Memphis Grizzlies ile. Ve, muhtemelen bu 10 maç barajını da aşacak. Bakalım, o zaman neler olacak?

5 yorum:

Sheed dedi ki...

ahah, baba yukarıdaki resimdeki 'mail'ı göndermiyor tabi, o işin şakası.. onu 'ball don't lie' bloggerları düşünmüş..

Mesut Ulukök dedi ki...

Elde bu var Cem, Pritchard ile bir irtibatın falan varsa rica et onu koyalım.. :)

Tabii bu mail işin şakası ama bir Darius Miles resminden daha etkili yazıda böyle bir resmin kullanılması şüphesiz.. :)

Sheed dedi ki...

evet, ben de kullandım ordan biliyorum..

Regards,
http://numaraiki.blogspot.com
(a blog about sports in Turkish and Español)

aa, görünmeyen link vermişsin görmemişim, kusura bakma ;)

Sheed dedi ki...

pardon 'ball don't lie' demiş, kamuoyunu yanlış yönlendirmişim, 'hardwood paroxysm' olacak..

Mesut Ulukök dedi ki...

Eheh, yazı artı yorumlarla iyice çorba oldu bu mail konusu, ben toparlayayım bir son olarak..

Resim; http://hardwoodparoxysm.blogspot.com, blogunda yayınlandı ilk olarak.. Pritchard'ın tüm lige yolladığı maille ilgili yapılan bir geyik kısaca.. Olay bu kadar yani. :)